Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. design studiokreatywa.pl

Postanawiasz rzucić etat w biurze i zacząć pracować na własny rachunek? Zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą?

 

Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmiesz, będzie wybór siedziby Twojej firmy. Nie musisz od razu inwestować w wynajem biura czy lokalu – możesz pracować z domu lub z jakiegokolwiek innego miejsca – ale rejestrując działalność w CEIDG jesteś zobligowany do podania adresu, pod którym będzie się ona mieścić. Jedną z możliwości jest prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu, ale jak każde rozwiązanie ma ono zarówno wady, jak i zalety. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

 

Jak wybrać siedzibę dla działalności gospodarczej?

 

Nie ma jednego idealnego miejsca na siedzibę firmy. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej możesz potrzebować na przykład wynajętego biura w dzielnicy biznesowej, małego lokalu na osiedlu lub dużego budynku z powierzchnią magazynową. Coraz więcej jest jednak zawodów na rynku, których wykonywanie wiąże się jedynie z koniecznością posiadania laptopa, telefonu, biurka i krzesła. W ten sposób pracują między innymi osoby wykonujące zawód copywritera, tłumacza, grafika, projektanta wnętrz czy specjalisty od social media. W takich przypadkach wybór mieszkania na siedzibę firmy wydaje się oczywisty.

 

Każdy przedsiębiorca jest ustawowo zobowiązany do podania adresu oraz wskazania tytułu prawnego do lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Niespełnienie tego warunku może grozić wykreśleniem z CEIDG lub KRS.

 

Pierwszą i najważniejszą kwestią dla początkujących przedsiębiorców jest zazwyczaj ograniczenie zbędnych kosztów prowadzenia działalności. Siedziba firmy w domu lub siedziba firmy w wynajmowanym mieszkaniu będzie z pewnością stanowić jedno z najtańszych dostępnych rozwiązań.

 

Kiedy jeszcze warto wybrać mieszkanie na siedzibę?

 

Oprócz sytuacji opisanych powyżej warto wybrać mieszkanie na siedzibę firmy, jeśli spełnia się co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
 

 • Działalność nie potrzebuje przestrzeni magazynowej i dodatkowych pomieszczeń biurowych, np. do przyjmowania klientów
 • Usługi świadczone są za pośrednictwem internetu
 • Praca jest wykonywana w miejscu zamieszkania klientów (np. remont domu, sprzątanie)
 • Praca jest wykonywana w innych firmach (np. naprawa komputera, instalacja systemu alarmowego)
   

Siedziba firmy w mieszkaniu

 

Rozpoczynając pracę na własny rachunek i wybierając na oficjalną siedzibę firmy mieszkanie, można zmniejszyć wysokość podatku o takie koszty, jak:
 

 • czynsz
 • prąd
 • woda
 • ogrzewanie
 • odpady
 • ubezpieczenie mieszkania

 

Należy jednak pamiętać, że przeznaczając całe mieszkanie na siedzibę firmy, sprawiamy, że wzrasta stawka podatku od nieruchomości z 0,85 zł do 24,84 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej.

 

Na szczęście i na to jest rozwiązanie. Można przeznaczyć tylko część mieszkania na prowadzenie działalności gospodarczej, a wymienione wyżej koszty odliczyć według współczynnika. Współczynnik ten wylicza się w następujący sposób: jeśli w 50 m2 mieszkaniu wydzieliliśmy na prowadzenie działalności jeden pokój o powierzchni 10 m2, to wszystkie opłaty mieszkaniowe odliczamy proporcjonalnie, tj. 1/5 tych opłat może zostać zaliczona w koszty.

 

Jeżeli pomieszczenie nie zostało oficjalnie wydzielone i służy również celom mieszkalnym, stawka podatkowa nie rośnie. Natomiast przedsiębiorca nie ma wtedy możliwości odliczenia żadnych rachunków związanych z mieszkaniem.

 

Czy trzeba kogoś informować o prowadzeniu działalności w mieszkaniu?

 

Nie ma żadnego obowiązku zgłaszania prowadzenia nieuciążliwej działalności nigdzie poza urzędem gminy (w miastach jest to urząd miasta). Dokonuje się tego przy okazji wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Dane te oczywiście automatycznie trafiają do Urzędu Skarbowego i ZUS. Jednak o działalności nie trzeba informować ani sąsiadów, ani spółdzielni, z wyjątkiem takich sytuacji jak otwarcie gabinetu lekarskiego czy zakładu fryzjerskiego w bloku. Jeżeli jednak nasza jednoosobowa działalność gospodarcza polega głównie na pracy przy komputerze, kontakcie telefonicznym lub mailowym z kontrahentami, wtedy obowiązek ten nie istnieje.

 

Jakie są wady prowadzenia działalności w mieszkaniu?

 

Ponieważ każdy przedsiębiorca jest inny, a jego praca wymaga specyficznych warunków, warto przed podjęciem decyzji rozważyć wszystkie za i przeciw. Poniżej najpierw skupimy się na wadach, a następnie na zaletach zarejestrowania firmy w mieszkaniu. Do wad tego rozwiązania można zaliczyć:
 

 • Problematyczne sytuacje związane z kosztami

  Często przedsiębiorcy próbują zaliczyć wszystkie rachunki do kosztów prowadzenia działalności, ale Urząd Skarbowy może podważyć część tych wyliczeń. Może tak być na przykład z opłatą za gaz, natomiast nie powinno być problemu z rachunkiem za prąd, czynsz czy wodę.
   
 • Brak miejsca na spotkania biznesowe

  W czasach przed pandemią przedsiębiorcy łatwo rozwiązywali ten problem, np. spotykając się w kawiarni lub restauracji. Teraz natomiast większość spotkań przeniosła się do Internetu, nie jest więc to duży problem.
   
 • Problem z rozgraniczeniem pracy od życia prywatnego, tzw. work life balance

  Jeśli jesteś osobą słabo organizującą sobie czas, może się okazać, że dużo więcej czasu poświęcasz na pracę lub, że obowiązki domowe odrywają Twoją uwagę od zadań biznesowych. Dodatkowo może być Ci ciężko „wyjść z pracy”.
   
 • Problem z miejscem na przestrzeń biznesową

  W małym mieszkaniu może się okazać, że tak naprawdę nie ma jak wygospodarować miejsca nawet na ergonomiczne biurko i fotel, przy którym można pracować, jednocześnie dbając o zdrowie kręgosłupa.
   
 • Twój adres domowy zostanie upubliczniony

  Rejestrując działalność, podajesz adres siedziby firmy do wiadomości publicznej – każdy łatwo będzie w stanie ustalić, gdzie mieszkasz.

   

Jakie są korzyści z prowadzenia działalności w mieszkaniu?

Posiadanie siedziby własnej firmy w mieszkaniu ma też mnóstwo korzyści, do których zaliczamy:
 

 • Elastyczny czas pracy

  Pracujesz, kiedy chcesz. Wychodzisz z domu, kiedy potrzebujesz. Jeżeli jesteś dobrze zorganizowaną osobą, to rozwiązanie pozwoli Ci osiągnąć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
   
 • Oszczędność czasu

  Nie będziesz spędzać czasu na dojazdach do pracy i powrotach do domu. W skali dnia to zwykle aż 1-2 godziny, a w skali miesiąca może być to nawet 20 – 40 dodatkowych zaoszczędzonych godzin.
   
 • Optymalizacja kosztów

  Praca w domu oznacza niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie przeznaczasz swoich finansów na wynajem lokalu.
   
 • Optymalizacja podatkowa

  Poprzez zaliczenie części opłat mieszkaniowych w koszty działalności gospodarczej obniżamy podatek dochodowy.
   
 • Amortyzacja oraz odsetki od kredytu mieszkaniowego

  Rejestrując firmę w mieszkaniu, można również zaliczyć do kosztów odpisy amortyzacyjne, koszty remontu lub odsetki płacone na rzecz kredytu na mieszkanie.
   


 Czy warto wybrać mieszkanie na siedzibę firmy?

Podsumowując wszystkie wady i zalety dotyczące posiadania siedziby w mieszkaniu – nie ma jednego rozwiązania dla każdego. Dla niektórych sytuacja taka zaburzy codzienny tryb życia, dla innych będzie to duża oszczędność kosztów i czasu oraz możliwość osiągnięcia upragnionego work life balance. Jednak najbardziej przeważającą korzyścią są po prostu niższe wydatki firmowe, a tym samym wyższe zyski. 

Czy warto wybrać mieszkanie na siedzibę firmy?

08 lipca 2021

DLA BIURA RACHUNKOWEGO

DLA PRZEDSIĘBIORCY

wróć