Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych lub chcesz nawiązać współpracę, skontaktuj się z nami:

 

 

                   Paulina Haczykowska - Rosłonek

                   phaczykowska@cashdirector.pl

                  Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Przeczytaj najnowsze

07 maja 2024
Przemysław Naklicki dołączył do zespołu Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) jako nowy Dyrektor Zarządzający. To manager z ponad dwudziestoletnim
22 kwietnia 2024
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) jak co roku rusza w trasę po Polsce, aby spotykać się z przedstawicielami biur
Podsumowanie roku OSCBR 2023
16 stycznia 2023

Obowiązkowy KSeF – jakie ma znaczenie dla przedsiębiorców?

Projekt nowelizacji zakłada, że obowiązkowy Krajowy System e-Faktur wchodzi w życie od 1 stycznia 2024 roku. Tym razem nie będzie już żadnych przesunięć, zostaje więc rok na wdrożenie wszystkich nowości i aktualności do systemów finansowo-księgowych, które umożliwią przesyłanie e-faktur. To również czas, w którym biura rachunkowe muszą uświadomić klientów o zmianach. Dlaczego? Jak się okazuje, aż 40% podatników nie wie, że takie zmiany zaczną obowiązywać, a prawie 70% wciąż wystawia faktury tylko w formie tradycyjnej. 

 

KSeF jest stworzonym przez Ministerstwo Finansów Krajowym Systemem e-Faktur. To teleinformatyczny i administrowany przez Krajową Administrację Skarbową system służący  do wystawiania i odbierania e-faktur ustrukturyzowanych. Działa od początku tego roku i jest dobrowolny, resort potwierdził natomiast informację, że od 1 stycznia 2024 roku zacznie być obowiązkowy dla wszystkich.

 

Mimo iż przygotowywani jesteśmy na to od dawna, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju może się okazać nie lada wyzwaniem. Sami Klienci biur rachunkowych w dużej mierze nie są gotowi na używanie cyfrowych narzędzi do wystawiania faktur. Istnieje jeszcze całkiem spora grupa przedsiębiorców wykluczonych cyfrowo, i wciąż jest spory procent podatników, którzy korzystają z papierowych faktur.

 

Warto zaznaczyć, że wciąż zdecydowana większość biur rachunkowych pracuje na systemach stacjonarnych, które wymagałyby ręcznego zaczytywania danych z KSeF i wgrywania ich do systemów księgowych. To oznacza, że logowanie się do każdego klienta byłoby zajęciem czasochłonnym i bardzo wymagającym dla księgowych.

 

Kolejną problematyczną kwestią mogą się okazać ustrukturyzowane systemy w większych firmach, które będą musiały je przeprogramować pod kątem zgodności z tym zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów. 

 

 

Wszyscy natomiast skorzystają z uproszczenia w zakresie obiegu dokumentów, ponieważ faktura wgrana do bazy danych MF nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania duplikatów, skończy się też przymus płacenia przez 6 lat za archiwum dokumentacji papierowej. Zniknie konieczność wysyłania plików JPK FA.

 

E-faktura to mnóstwo korzyści podatkowych i biznesowych. Zwiększa szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami, a ustrukturyzowany, jednolity wzór faktury pozwala na automatyzację procesów księgowych, co wpływa na oszczędność czasu pracowników. Wprowadzenie automatyzacji w procesie księgowania zredukuje też liczbę pomyłek.

 

Rozwiązaniami, które pomogą przejść cyfrową transformację, są m.in. indywidualne szkolenia dla księgowych oraz wsparcie w przeniesieniu księgowości na wirtualny system. Dlatego w całej Polsce prowadzimy działania pod nazwą „eRewolucje Księgowe”. Naszym celem jest wsparcie lokalnych biur rachunkowych w przejściu przez cyfrową transformację, tak aby  przedsiębiorcy uzyskali pełną pomoc w tym procesie. Chcemy zapewniać realne wsparcie w nowym modelu obsługi księgowej i tym samym promować nastawienie na realizację analizy biznesowej, a nie tylko liczenie podatków. 

 

Korzyścią dla biur, które już teraz wezmą udział w programie, jest bezpłatny system do księgowości oraz wdrożenie do cyfrowej obsługi księgowej klientów. Chcemy pomagać podnosić jakość usług biur rachunkowych i pokazać jak usprawniać biznes. Dzięki rozwojowi staną się one nowocześniejsze i podążą za trendami. Nasz system jest połączony z KSeF, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze nie tylko biur rachunkowych, ale również ich klientów, ale przede wszystkim odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian.

 

autorka artykułu: Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Zaloguj się do Strefy Partnera OSCBR na komputerze

Zapraszamy do kontaktu pon-pt 8:00-16:00

numer telefonu: 533 337 816

Jak się

zalogować?

Stworzona przez 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. 

Rozwój sieci i technologię rozwiązań oferowanych przez OSCBR zapewnia CashDirector wraz z mBankiem.

Kontakt:

mail: kontakt@oscbr.pl

telefon: 533 337 816

Kontakt dla Mediów