Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. design studiokreatywa.pl
Zmiany w przepisach dotyczące pakietu e-commerce wprowadzanego do polskich regulacji prawnych są związane z modyfikacjami w dyrektywach unijnych. Nowe przepisy w znacznym stopniu zmieniają sposób rozliczania transakcji z krajami Unii Europejskiej.
Główne obszary zmian dla sklepów internetowych
Zmiana przewiduje wprowadzenie jednego progu w wysokości 10 000 euro do rejestracji VAT w kraju klienta - do tej pory progi dla każdego kraju do rejestracji były różne. Próg obejmuje sprzedaż towarów, usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną na rzecz konsumentów. Ponadto, aby opodatkować transakcję w Polsce, nie będzie można przekroczyć tego progu w danym roku podatkowym oraz w roku poprzednim. Niestety w tej kwestii nie ma przepisów przejściowych, co może oznaczać, że przedsiębiorcy, którzy przekroczyli wartość nowego progu w zeszłym roku albo do 1 lipca 2021 r., nie będą mogli opodatkować transakcji w Polsce.
Zmiana umożliwia rozliczanie sprzedaży do krajów Unii Europejskiej na dwa sposoby:
Brak zwolnienia dla importu małych przesyłek
Zmiany przewidują zniesienie zwolnienia dla importu tzw. „małych przesyłek”, tj. towarów o wartości do 22 euro.
VAT dla zakupu towarów z państw trzecich
Nowe przepisy oznaczają, że zakup towarów z państw trzecich będzie opodatkowany podatkiem VAT. Natomiast jeśli przedsiębiorca skorzysta z rozliczania w procedurze IOSS, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT pod warunkiem, że wartość przesyłki nie przekroczy kwoty 150 euro.
Aneta Górska, księgowa, menedżer, trener biznesu