Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych lub chcesz nawiązać współpracę, skontaktuj się z nami:

 

 

                   Paulina Haczykowska - Rosłonek

                   phaczykowska@cashdirector.pl

                  Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Przeczytaj najnowsze

24 lipca 2024
Już niebawem przerwa w opłacaniu składek ZUS stanie się faktem. 9 maja 2024 roku została uchwalona ustawa, która wprowadza istotne
19 lipca 2024
Fundacja rodzinna to rozwiązanie, które zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych,
Podsumowanie roku OSCBR 2023
19 lipca 2024

Fundacja Rodzinna - kiedy to szansa na zachowanie firmowego majątku?

Fundacja rodzinna to rozwiązanie, które zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów?

 

Czym jest fundacja rodzinna?

 

Fundacja rodzinna jako forma prowadzenia działalności gospodarczej pojawiła się w polskim systemie prawnym stosunkowo niedawno. Wprowadziła ją Ustawa o fundacji rodzinnej z dnia 26 stycznia 2023 roku. Celem jej uchwalenia było ustanowienie takiego podmiotu, który umożliwiałby przedsiębiorcom zatrzymanie firmowego majątku w rodzinie. Zgromadzony przez lata kapitał ma pozostać pod ochroną i służyć kolejnym pokoleniom.

 

Jak założyć fundację rodzinną?

 

Fundację rodzinną można założyć na dwa sposoby. Fundator, czyli osoba zakładająca fundację, przekazuje jej swój majątek, którego minimalna wartość wynosi 100 000 zł. Fundację rodzinną można ustanowić w formie aktu założycielskiego w trakcie życia fundatora lub w testamencie. W obu przypadkach nowo utworzony podmiot służy beneficjentom, działając na ich rzecz i umożliwiając im czerpanie korzyści z rodzinnego majątku. Co ważne, żyjący fundator może być równocześnie beneficjentem fundacji rodzinnej.

 

Jeśli ktokolwiek zastanawia się nad sensem zakładania fundacji rodzinnej, odpowiedź jest prosta. Celem jest zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń przychodów z posiadanego majątku, ich ciągłości, takich pasywnych przychodów bez aktywnego prowadzenia działalności gospodarczej i dla korzystania z pożytków materialnych czy finansowych jako beneficjenci fundacji rodzinnej - komentuje Kinga Rembiałkowska - Doumbouya, ekspertka z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Rembiałkowski Sp. z o.o., która na co dzień zajmuje się obsługą fundacji rodzinnych i jest certyfikowaną partnerką Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

 

Jak działa fundacja rodzinna?

 

Każda fundacja rodzinna musi posiadać statut, który określa jej najważniejsze cele, misję oraz zasady działania organów. Treść statutu ustala fundator, a zgodnie z ustawą o fundacjach rodzinnych dokument ten musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. W statucie znajdują się informacje dotyczące beneficjentów oraz ich uprawnień, a także dane dotyczące sposobu wybierania i długości kadencji organów fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna składa się z trzech głównych organów: zarządu, rady nadzorczej oraz zgromadzenia beneficjentów, z których każdy ma odrębne kompetencje

 

Jakie są uprawnienia beneficjentów fundacji rodzinnej?

 

Beneficjentem fundacji mogą być osoby fizyczne, w tym małoletnie lub całkowicie ubezwłasnowolnione. W takim przypadku ich majątkiem zarządzają rodzice lub opiekunowie. Jednak fundator może zastrzec, że określone świadczenia majątkowe uzyskane z fundacji nie będą objęte tym zarządem i przekaże go na osoby trzecie lub kuratora sądowego. Beneficjent nie musi być spokrewniony z fundatorem. Oprócz osób fizycznych, beneficjentami fundacji rodzinnej mogą być także organizacje pożytku publicznego. Przykładowe uprawnienia beneficjentów fundacji rodzinnej to korzystanie z rzeczy, praw, pieniędzy lub innych składników majątku fundacji; uzyskanie środków na pokrycie kosztów utrzymania lub kształcenia czy korzystanie z pożyczek udzielanych przez fundację.

 

Przedsiębiorca, poprzez jego prawidłowe ustanowienie wraz z kancelarią prawną, ustala zasady przechodzenia i wykorzystywania posiadanych aktywów fundacji rodzinnej. Mogą to być samochody, akcje, udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, rachunek maklerski, koparka do kryptowalut, obrazy, whisky, wierzytelności itd. Statut określa natomiast jasno kto i w jaki sposób może korzystać z majątku fundacji rodzinnej - mówi Kinga Rembiałkowska - Doumbouya - często podaję przykład: fundator fundacji rodzinnej, posiadającej nieruchomość, oddaje ją w użytkowanie córce i uważa, że takie działanie jest zwolnione z opodatkowania PIT. Dopiero później okazuje się, że córka wykorzystuje nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej, a w takim przypadku nie spełniamy warunków do zwolnienia z PIT - dodaje.

 

Na jakie kwestie podatkowe związane z działalnością fundacji rodzinnej należy zwrócić uwagę?

 

Fundacja rodzinna jest zwolniona z podatku CIT pod warunkiem, że jej działania ukierunkowane są wyłącznie na zachowanie lub pomnażanie rodzinnego majątku. Dozwolone działania zostały szczegółowo wymienione w ustawie.

Ponadto fundacja rodzinna opłaca podatek dochodowy w wysokości 15% we wskazanych w przepisach sytuacjach:

  • gdy przekazuje beneficjentom lub fundatorowi określone świadczenia środki pieniężne, rzeczy lub prawa;

  • gdy przekazuje mienie fundacji po jej likwidacji;

  • gdy wypłaca świadczenia w postaci ukrytych zysków.

 

Wyższy podatek CIT płacą natomiast te fundacje rodzinne, które prowadzą aktywną działalność gospodarczą. W takich przypadkach stawka wynosi aż 25%.

 

Jeśli ktoś patrzy przez pryzmat tzw. optymalizacji podatkowej, ucieczki do niższego opodatkowania, to jest to błędne myślenie i nie może być głównym celem istnienia fundacji rodzinnej. Po pierwsze, istnieje zamknięta lista przychodów, jakie może uzyskiwać fundacja rodzinna i opodatkować przez CIT 15%. Wszystkie inne (poza tą listą bądź świadczone w rozumieniu prowadzenia aktywnej działalności na tym podmiocie w celu zarobkowym, zgodnie z definicją działalności gospodarczej) są opodatkowane przez CIT 25%. Klienci często zakładając fundację rodzinną myślą, że podatku nie będzie. Zapominają, że oprócz zwolnień PIT przy wypłacie na beneficjentów z tzw. grupy zero, płacimy jeszcze podatek CIT w fundacji - uzupełnia Kinga Rembiałkowska - Doumbouya.

 

Po drugie częstym błędem jest mylne myślenie, że wykorzystywanie majątku dla celów prywatnych nie jest opodatkowane CIT 15%. Klienci utożsamiają przychody do opodatkowania z pieniędzmi, a w tej sytuacji często występują świadczenia niepieniężne. Tu zaczynają się schody w obsłudze takich podmiotów, gdyż nagle księgowa nie jest tylko związana z księgowością podatkową i prawidłowym ewidencjonowaniem zdarzeń księgowych, ale także rozumieniem statutu każdej poszczególnej fundacji rodzinnej - komentuje ekspertka.

 

Czy fundacja rodzinna to dobre rozwiązanie?

 

Wśród wad fundacji rodzinnej wymienia się najczęściej ograniczony zakres działalności gospodarczej, którą ten podmiot może prowadzić. Jednak pozostałe cele wprowadzenia tej instytucji do polskiego porządku prawnego przemawiają za jej pozytywną oceną.

 

Bardzo się cieszę, że w naszym kraju powstał podmiot umożliwiający rodzinom ochronę swojego mienia. Jest to sposób na zabezpieczenie płynności przychodów w dobie długotrwałych procesów spadkowych w sądach. Zachęcam każde biuro rachunkowe, aby nie obawiało się obsługi fundacji rodzinnej tylko dlatego, że jest czymś nowym, nieznanym… Daje to możliwości rozwoju i efektywnej współpracy z klientem - podsumowuje Kinga Rembiałkowska - Doumbouya.


Utworzenie fundacji rodzinnej pomaga uniknąć rodzinnych sporów o zachowek. Majątek wniesiony do fundacji po upływie 10 lat przed otwarciem spadku nie wchodzi bowiem w skład masy spadkowej. Fundacja rodzinna może więc być skutecznym instrumentem do zabezpieczenia interesów członków rodziny, a nawet osób spoza tego kręgu.

 

 

 

Autorzy artykułu: Zespół OSCBR we współpracy z Kancelarią Doradztwa Podatkowego Rembiałkowski Sp. z o.o.

 

 

Zaloguj się do Strefy Partnera OSCBR na komputerze

Zapraszamy do kontaktu pon-pt 8:00-16:00

numer telefonu: 533 337 816

Jak się

zalogować?

Stworzona przez 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. 

Rozwój sieci i technologię rozwiązań oferowanych przez OSCBR zapewnia CashDirector wraz z mBankiem.

Kontakt:

mail: kontakt@oscbr.pl

telefon: 533 337 816

Kontakt dla Mediów