Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych lub chcesz nawiązać współpracę, skontaktuj się z nami:

 

 

                   Paulina Haczykowska - Rosłonek

                   phaczykowska@cashdirector.pl

                  Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Przeczytaj najnowsze

07 maja 2024
Przemysław Naklicki dołączył do zespołu Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) jako nowy Dyrektor Zarządzający. To manager z ponad dwudziestoletnim
22 kwietnia 2024
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) jak co roku rusza w trasę po Polsce, aby spotykać się z przedstawicielami biur
Podsumowanie roku OSCBR 2023
01 marca 2023

Elektroniczne fakturowanie obowiązkowe dla przedsiębiorców od lipca 2024 r. Czy jesteśmy na to gotowi?

Czy wydłużenie terminu wdrożenia KSeF pozwoli przedsiębiorcom i księgowym na odpowiednie przygotowanie się do nowego obowiązku? Mimo iż przygotowywani jesteśmy na to od dawna, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju może się okazać nie lada wyzwaniem. Istnieje kilka bardzo ważnych obszarów, dla których mogłoby zabraknąć czasu.

 

KSeF to wiele uproszczeń

 

KSeF oznacza uproszczenia w zakresie obiegu dokumentów, ponieważ faktura wgrana do bazy danych Ministerstwa Finansów nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania duplikatów, skończy się też przymus płacenia przez 6 lat za archiwum dokumentacji papierowej. Podatnik nie będzie musiał na żądanie organów podatkowych wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_FA). KSeF oznacza także szybki zwrot VAT. Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się  dla nich o 20 dni - z 60 na 40.

 

E-faktura to mnóstwo korzyści podatkowych i biznesowych. Zwiększa szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami, a ustrukturyzowany, jednolity wzór faktury pozwala na automatyzację procesów księgowych, co wpływa na oszczędność czasu pracowników. Co więcej wystawianie według ustalonego wzorca zapewni również standaryzację - wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych stanie się dużo łatwiejsze. Wprowadzenie automatyzacji w procesie księgowania zredukuje też liczbę pomyłek.

 

Stare systemy wciąż królują

 

Klienci biur rachunkowych w dużej mierze nie są gotowi na używanie cyfrowych narzędzi do wystawiania faktur. Istnieje całkiem spora grupa przedsiębiorców wykluczonych cyfrowo, którzy korzystają z tradycyjnych, papierowych faktur. Wprowadzenie KSeF zmieni to diametralnie - wymusi wprowadzenie elektronicznego wystawiania faktur do każdej firmy. System działa już od początku 2022 roku, ale na razie jest dobrowolny. Resort potwierdził natomiast, że od 1 lipca 2024 roku zacznie być obowiązkowy.

 

Podobna sytuacja ma miejsce wśród biur rachunkowych. Zdecydowana większość pracuje na systemach stacjonarnych, które wymagałyby ręcznego zaczytywania danych z KSeF i wgrywania ich do systemów księgowych. To oznacza, że logowanie się do każdego Klienta byłoby zajęciem czasochłonnym i bardzo wymagającym dla księgowych. 

 

 

Na dzień dzisiejszy biura rachunkowe nie posiadają narzędzi pozwalających na łatwe potwierdzenie przez Klienta prawidłowości faktur pobranych z KSeF. To oznacza, że pojawiłoby się duże ryzyko pobrania faktur bez ich autoryzacji przez Klienta. Mogłoby to  skutkować nieprawidłowym odliczeniem podatku VAT, co w efekcie wygenerowałoby duże ryzyko po stronie biur rachunkowych i nie tylko.

 

Jak wspierać biura rachunkowe?

 

Chociaż informacji o nadchodzącym KSeFie jest wiele, to jednak tylko usystematyzowana wiedza połączona z odpowiednimi rozwiązaniami technologicznymi zapewni wszystkim spokojną zmianę i prawidłowe dostosowanie do nowych przepisów. Należy jednak pamiętać, że to na barkach biur rachunkowych spoczywać będzie ciężar wytłumaczenia przedsiębiorcy nowych przepisów i zadbanie o ich wprowadzenie w firmie. Dlatego to właśnie księgowi są najszerszą grupą zawodową, która powinna przejść gruntowne szkolenie z KSeF i być w pełni gotowi na zmiany.

 

Rozwiązaniami, które pomogą przejść cyfrową transformację, są m.in. indywidualne szkolenia dla księgowych oraz wsparcie w przeniesieniu księgowości na wirtualny system. Naszym celem jest wsparcie lokalnych biur rachunkowych w przejściu przez ten proces tak, aby przedsiębiorcy, korzystający z ich usług uzyskali pełną pomoc we wprowadzeniu planowanej zmiany, dlatego w OSCBR przygotowaliśmy Program Szkoleniowy “Bądź gotowy na KSeF”, podczas którego zaplanowaliśmy kompleksowe przygotowanie biura rachunkowego i ich klientów do nowych obowiązków. Chcemy zapewniać realne wsparcie w nowym modelu obsługi księgowej nie tylko podczas wprowadzania KSeFu i tym samym promować nastawienie na realizację analizy biznesowej, a nie tylko liczenie podatków. To działanie będzie kolejnym krokiem w kreowaniu nowej roli księgowego, jako ważnego ogniwa w biznesie, który wspiera przedsiębiorcę na wielu płaszczyznach. W efekcie wpłynie to znacząco na podniesienie prestiżu tego zawodu.

 

Bezpłatny system do księgowości oraz wdrożenie do cyfrowej obsługi księgowej klientów pomaga podnosić jakość usług biur rachunkowych i pokazać, jak usprawniać biznes. Dzięki rozwojowi staną się one nowocześniejsze i podążą za trendami. Nasz system jest połączony z KSeF, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze nie tylko biur rachunkowych, ale również ich klientów, ale przede wszystkim odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian.

 

autorka artykułu: Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Zaloguj się do Strefy Partnera OSCBR na komputerze

Zapraszamy do kontaktu pon-pt 8:00-16:00

numer telefonu: 533 337 816

Jak się

zalogować?

Stworzona przez 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. 

Rozwój sieci i technologię rozwiązań oferowanych przez OSCBR zapewnia CashDirector wraz z mBankiem.

Kontakt:

mail: kontakt@oscbr.pl

telefon: 533 337 816

Kontakt dla Mediów