Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych lub chcesz nawiązać współpracę, skontaktuj się z nami:

 

 

                   Paulina Haczykowska - Rosłonek

                   phaczykowska@cashdirector.pl

                  Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Przeczytaj najnowsze

11 marca 2024
W dniu 7 marca w Warszawie zorganizowaliśmy uroczyste wydarzenie podsumowujące rok 2023 w OSCBR. Był to czas pełen intensywnej pracy
05 lutego 2024
Z przeprowadzonych przez Ogólnopolską Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych Badań, dotyczących gotowości polskiej gospodarki na KSeF badań wynika, że zdecydowana większość
Podsumowanie roku OSCBR 2023
01 marca 2023

Elektroniczne fakturowanie obowiązkowe dla przedsiębiorców od lipca 2024 r. Czy jesteśmy na to gotowi?

Czy wydłużenie terminu wdrożenia KSeF pozwoli przedsiębiorcom i księgowym na odpowiednie przygotowanie się do nowego obowiązku? Mimo iż przygotowywani jesteśmy na to od dawna, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju może się okazać nie lada wyzwaniem. Istnieje kilka bardzo ważnych obszarów, dla których mogłoby zabraknąć czasu.

 

KSeF to wiele uproszczeń

 

KSeF oznacza uproszczenia w zakresie obiegu dokumentów, ponieważ faktura wgrana do bazy danych Ministerstwa Finansów nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania duplikatów, skończy się też przymus płacenia przez 6 lat za archiwum dokumentacji papierowej. Podatnik nie będzie musiał na żądanie organów podatkowych wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_FA). KSeF oznacza także szybki zwrot VAT. Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się  dla nich o 20 dni - z 60 na 40.

 

E-faktura to mnóstwo korzyści podatkowych i biznesowych. Zwiększa szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami, a ustrukturyzowany, jednolity wzór faktury pozwala na automatyzację procesów księgowych, co wpływa na oszczędność czasu pracowników. Co więcej wystawianie według ustalonego wzorca zapewni również standaryzację - wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych stanie się dużo łatwiejsze. Wprowadzenie automatyzacji w procesie księgowania zredukuje też liczbę pomyłek.

 

Stare systemy wciąż królują

 

Klienci biur rachunkowych w dużej mierze nie są gotowi na używanie cyfrowych narzędzi do wystawiania faktur. Istnieje całkiem spora grupa przedsiębiorców wykluczonych cyfrowo, którzy korzystają z tradycyjnych, papierowych faktur. Wprowadzenie KSeF zmieni to diametralnie - wymusi wprowadzenie elektronicznego wystawiania faktur do każdej firmy. System działa już od początku 2022 roku, ale na razie jest dobrowolny. Resort potwierdził natomiast, że od 1 lipca 2024 roku zacznie być obowiązkowy.

 

Podobna sytuacja ma miejsce wśród biur rachunkowych. Zdecydowana większość pracuje na systemach stacjonarnych, które wymagałyby ręcznego zaczytywania danych z KSeF i wgrywania ich do systemów księgowych. To oznacza, że logowanie się do każdego Klienta byłoby zajęciem czasochłonnym i bardzo wymagającym dla księgowych. 

 

 

Na dzień dzisiejszy biura rachunkowe nie posiadają narzędzi pozwalających na łatwe potwierdzenie przez Klienta prawidłowości faktur pobranych z KSeF. To oznacza, że pojawiłoby się duże ryzyko pobrania faktur bez ich autoryzacji przez Klienta. Mogłoby to  skutkować nieprawidłowym odliczeniem podatku VAT, co w efekcie wygenerowałoby duże ryzyko po stronie biur rachunkowych i nie tylko.

 

Jak wspierać biura rachunkowe?

 

Chociaż informacji o nadchodzącym KSeFie jest wiele, to jednak tylko usystematyzowana wiedza połączona z odpowiednimi rozwiązaniami technologicznymi zapewni wszystkim spokojną zmianę i prawidłowe dostosowanie do nowych przepisów. Należy jednak pamiętać, że to na barkach biur rachunkowych spoczywać będzie ciężar wytłumaczenia przedsiębiorcy nowych przepisów i zadbanie o ich wprowadzenie w firmie. Dlatego to właśnie księgowi są najszerszą grupą zawodową, która powinna przejść gruntowne szkolenie z KSeF i być w pełni gotowi na zmiany.

 

Rozwiązaniami, które pomogą przejść cyfrową transformację, są m.in. indywidualne szkolenia dla księgowych oraz wsparcie w przeniesieniu księgowości na wirtualny system. Naszym celem jest wsparcie lokalnych biur rachunkowych w przejściu przez ten proces tak, aby przedsiębiorcy, korzystający z ich usług uzyskali pełną pomoc we wprowadzeniu planowanej zmiany, dlatego w OSCBR przygotowaliśmy Program Szkoleniowy “Bądź gotowy na KSeF”, podczas którego zaplanowaliśmy kompleksowe przygotowanie biura rachunkowego i ich klientów do nowych obowiązków. Chcemy zapewniać realne wsparcie w nowym modelu obsługi księgowej nie tylko podczas wprowadzania KSeFu i tym samym promować nastawienie na realizację analizy biznesowej, a nie tylko liczenie podatków. To działanie będzie kolejnym krokiem w kreowaniu nowej roli księgowego, jako ważnego ogniwa w biznesie, który wspiera przedsiębiorcę na wielu płaszczyznach. W efekcie wpłynie to znacząco na podniesienie prestiżu tego zawodu.

 

Bezpłatny system do księgowości oraz wdrożenie do cyfrowej obsługi księgowej klientów pomaga podnosić jakość usług biur rachunkowych i pokazać, jak usprawniać biznes. Dzięki rozwojowi staną się one nowocześniejsze i podążą za trendami. Nasz system jest połączony z KSeF, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze nie tylko biur rachunkowych, ale również ich klientów, ale przede wszystkim odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian.

 

autorka artykułu: Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Zaloguj się do Strefy Partnera OSCBR na komputerze

Zapraszamy do kontaktu pon-pt 8:00-16:00

numer telefonu: 533 337 816

Jak się

zalogować?

Stworzona przez 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. 

Rozwój sieci i technologię rozwiązań oferowanych przez OSCBR zapewnia CashDirector wraz z mBankiem.

Kontakt:

mail: kontakt@oscbr.pl

telefon: 533 337 816

Kontakt dla Mediów