Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych lub chcesz nawiązać współpracę, skontaktuj się z nami:

 

 

                   Paulina Haczykowska - Rosłonek

                   phaczykowska@cashdirector.pl

                  Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Przeczytaj najnowsze

07 maja 2024
Przemysław Naklicki dołączył do zespołu Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) jako nowy Dyrektor Zarządzający. To manager z ponad dwudziestoletnim
22 kwietnia 2024
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) jak co roku rusza w trasę po Polsce, aby spotykać się z przedstawicielami biur
Podsumowanie roku OSCBR 2023
27 stycznia 2024

Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w 2024 roku

Na łamach serwisu naszego partnera mBanku ukazał się artykuł autorstwa Doroty Gas - doradczyni podatkowej z Kancelarii Doradztwa Podatkowego KANWA sp. z o.o., zrzeszonej w sieci OSCBR. 

 

Artykuł dotyczy najważniejszych zmian dla przedsiębiorców w 2024 r, a jego fragment przytaczamy poniżej:
 

_____________

 

2024 rok niesie szereg zmian i nowości w otoczeniu podatkowym i biznesowym. Wpłyną one nie tylko na sposób prowadzenia firmy, ale także na planowanie inwestycji i ogólną zdolność do utrzymania stabilności finansowej.

Czy 2024 rok przyniesie podatkowe rewolucje, czy też pozostanie kontynuacją istniejących zasad? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe dla budowania trwałego sukcesu biznesowego w dynamicznym środowisku.

 

Co pozostanie bez zmian?

 

Skala podatkowa

Niezmienna pozostanie kwota zwolniona z podatku dochodowego, czyli 30 000 zł. Bez zmian pozostają również stawki podatku dla dochodu pomiędzy 30 000 zł a 120 000 zł (12%) oraz powyżej 120 000 zł (32%).

Stawka podatku VAT

Stawki podatku od towarów i usług nie ulegną obniżeniu, ale do dnia 31 marca 2024 roku przedłużono obniżone do 0% stawek VAT na podstawowe artykuły spożywcze takie jak: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

Limit płatności gotówkowych

Planowane obniżenie z 15 000 zł do 8 000 zł nie weszło ostatecznie w życie – limit płatności gotówkowych pozostaje bez zmian.

 

Co się zmieni w 2024 roku?

Amortyzacja środków trwałych

firmy działające w gminach o wysokim bezrobociu będą mogły korzystać ze skróconego z 40 do 5 lub 10 lat okresu amortyzacji budynków i budowli niemieszkalnych.

PCC przy zakupie szóstego lokalu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego lokalu (lub udziału w takim lokalu), zawartej z tym samym kupującym wyniesie 6%.

Opłaty i podatki lokalne

w stosunku do roku poprzedniego, ponieważ tyle wyniósł wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze 2023 r. Dotyczy to m.in. podatków od nieruchomości, podatku od środków transportowych itp. Są to górne granice stawek, a ostateczną wysokość opłat określą rady poszczególnych gmin.

Wzrost płacy minimalnej i składek ZUSWzrost przeciętnego wynagrodzenia o 12,8% oznacza zwiększenie składek ZUS do kwot:

  • emerytalna 916,35 zł,

  • rentowa 375,55 zł,

  • chorobowa 115,01 zł,

  • wypadkowa 78,40 zł,

  • składka na Fundusz Pracy 115,01 zł.
     

Niezależnie od formy opodatkowania w 2024 roku zapłacimy także wyższą składkę zdrowotną – minimalna składka zdrowotna wyniesie 381,78 zł (nie może być ona niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, który rozpoczyna się 1 lutego 2024 r.).

 

Podatek od plastiku

Będzie dotyczył firm handlowych i gastronomicznych, które będą pobierać opłatę od swoich klientów przy wydawaniu napojów i żywności w jednorazowych kubkach lub pojemnikach z tworzyw sztucznych. Według rozporządzenia stawki wynoszą 20 gr w przypadku jednorazowych kubków i 25 gr w przypadku pojemników na żywność.

 

Czytaj dalej na mbank.pl

 

__________________________

 

Chcesz napisać artykuł na stronę mBanku i zyskać szansę na dodatkową promocję swojego biura? Skontaktuj się z nami - zapewniamy wsparcie w doborze tematu, w którym poczujesz się ekspertem oraz opiekę redakcyjną.

 

Autorzy artykułu: zespół OSCBR

 

Zaloguj się do Strefy Partnera OSCBR na komputerze

Zapraszamy do kontaktu pon-pt 8:00-16:00

numer telefonu: 533 337 816

Jak się

zalogować?

Stworzona przez 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. 

Rozwój sieci i technologię rozwiązań oferowanych przez OSCBR zapewnia CashDirector wraz z mBankiem.

Kontakt:

mail: kontakt@oscbr.pl

telefon: 533 337 816

Kontakt dla Mediów